Головна » Закарпатські легенди, повір'я, казки, бувальщина та небилиці з народної криниці
« 1 2 3 4 5 6 »


У пана Сіладія кріпаки дуже важко відробляли панщину. Цілий тиждень робили панові, а тільки в неділю могли робити собі. Кожного понеділка до днини приходив у село панський гайдук, зганяв кріпаків, як свинар свиней, і кочував на панщину. Хто в понеділок не виступив на роботу, того на другу неділю вели на дереш. Серед села був стовп, і до того стовпа прив'язували провинця, та так його гайдуки били, що водою відливали. Хоч як важко було в пана робити, але на дереш іти було страшніше, а тому мало хто залишався дома.

... Читать дальше »Гуцули жили в горах, ніяких панів не знали. Єден пан прийшов сюди на вадаску та й звідає гуцула:
- Чия земля?

А гуцул каже:

- Божа.

Пан пішов за міряльниками і за писарями. Попросив від цісаря, що коли найде землю ничію, то оби міг на ... Читать дальше »Гірське село Тарасівка, що на Тячівщині, лежить на березі річки Тарасівка. Його нава має історію.

Кажуть, близько ... Читать дальше »


Раніше чоловіків забирали до війська на 25 років. Прадідуся мого діда теж були взяли в армію. Вдома залишилися його мати і двоє молодших братів. Через 25 років прадідусь мого діда повернувся з війська, але мати його не впізнала, ані брати. А він не признався відразу, лем попросився переночувати. А на другий день його менші брати пішли в ліс на полювання. Їх довго не було, мати почала вже непокоїтися. Тоді їх брат, прадідусь мого діда, пішов за ними. Як прийшов у ліс, увідів, як його молодші брати борються з великим ведмедем. Ведмідь загнав їх у провалля і готовий був роздерти. Прадідусь ... Читать дальше »


Якось опришки піднімалися в гори, аби перезимувати під полонинами в темних хащах-печерах. Ішли за рікою. Вже були досить далеко від городів Тересви, коли вийшли на мінеральне джерело-буркут. Присіли там перепочити. Затим один і каже:
— Видите, хлопці, яка тут красна місцина? — показав на трав’янисті береги річки. — Я залишуся… хочу старість свою тут дожити.
... Читать дальше »


Давно, дуже давно було, коли на місці села Калини жив один господар. Називали його Данилом. А жив він під горою, що зветься Плешою.

Данило, як прийшов до Калин, то оженився. У нього був один син, Семен.< ... Читать дальше »


Опришок Шугай мав сміливість на цілий край. Де хотів, там пішов. Хотів бути межі жандармами — пішов до них, пив з ними, а як відходив геть, написав картку: «Пив із вами Шугай Микола».
Я зустрівся з Шугаєм у Діброві. Він спитав мене, де би можна купити молока. Ми поговорили, і Шугай зібрався й пішов на Бовцарі, де вбив сімох жандармів: став за хлів і кожним пострілом одного вбивав. Звідти пі ... Читать дальше »

 

Коли турки нападали, то християни від них тікали. Турки йшли з Ардянщини, дійшли були до Сигота, відти вернулися. Один християнин тікав від турків і пригнав із собою буйволів. Він поселився у Кричові. Там і були буйволи. Відти поширилися в інші села - у Крайниково, Сокирницю, Буштино, Велятино, Стеблівку.

 Було велике поле, на якому ніхто не жив, лише худоба пасла. І називали його Пусте Поле. А потім на ньому почали орати. То вже було за панщини.

За панщини людей запрягали у плу ... Читать дальше »Одна дівка нигодна ся була уддати. Та й ще ни знала прясти. Одного вечора прийшли до них свати, і мати її зачала бити. Легінь звідує: "За що її б'єте?" А мати каже: "За то, що всі стріхи попряла". Так они засватали її і пушли думу. А мати юй кужіль навила та каже: "Іди у пусту хижу і доки не опрядеш та думу не йди". І она пушла.

... Читать дальше »У давні часи жив лісник із дружиною. І в них була дочка. Незабаром мати померла. Зосталися самі батько і донька. Батько не женився, тому що дуже любив свою доню. Дівчина виросла, стала вродливою. Одного разу пішла вона в ліс по гриби і зустріла хлопця. Кожний день вона зустрічалася з ним на одній полянці. Раз дівчина прийшла, а його довго не було, вона вже хотіла йти додому, та він вийшов із-за дерева. Дівчина й питає: "Що тебе сяк довго не було?" ... Читать дальше »В одного чоловіка було багато скота. Давним-давно люди пасли худобу тільки на полонинах. Одного разу скотар заночував там. Вночі до худоби підкрадається вовк, підходить до скотаря і стає  перед ним. Показує свою лапу чоловікові і гірко плаче, простягаючи її уперед, бо в неї зайшла гілляка. Чоловік здогадався, що вовк просить допомоги і витяг велику гостру гілку. Відпустив вовка, ще й прив'язав кусочок сала. Вовк уклонився низенько головою і пішов.

... Читать дальше »На наш край не раз і не два нападали турки і татари. Одного разу вони напали на Хуст. Обступили його з усіх боків і хотіли розбити Хустський замок. Воєвода, що сидів у замку, дав знати до Драгова, аби люди ішли йому на поміч.

... Читать дальше »
У долині Тересівки є велике село Терново. Старі люди розповідають, що теперішнє Терново перед походом татарів називалося Долиною. Частково це підтверджує й літопис, який зберігається в народнім музеї в місті Ясберень (Угорщина). На північній частині теперішнього села є поле, що досі називається Долиною. Тут і було село Долина.


Село Новоселиця лежить на схід від Королева над Тисою, щось на вісім кілометрів під горою Фразинул, коло румунського кордону. ... Читать дальше »